Zarządzanie własnością intelektualną w biznesie

Organizatorzy: Wydział Zarządzania oraz Dział Kształcenia Podyplomowego

Podyplomowe Studia nt. Zarządzania Własnością Intelektualną w Biznesie są nową ofertą edukacyjną Politechniki Wrocławskiej skierowaną do wszystkich pracowników (inżynierów, ekonomistów, humanistów, ludzi wolnych zawodów, pracowników korporacji, MŚP, instytucji badawczych i naukowych, a także osób kierujących różnymi projektami) posiadających wyższe wykształcenie i korzystających  w  swojej pracy z zasobów własności intelektualnej.

Cel studiów: Celem studiów jest rozwój różnych kompetencji menedżerskich w zakresie zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie, a w szczególności przekazanie wiedzy dotyczącej tworzenia wartościowego portfolio własności intelektualnej i egzekwowanie jego ochrony.
Wiedza zdobyta w czasie Studiów Podyplomowych pozwoli na podjęcie w przyszłości interesującej i rozwojowej pracy w zawodach, na które stale rośnie zapotrzebowanie na rynku, np: konsultant ds. zarządzania własnością intelektualną, broker innowacji, specjalista ds. transferu i komercjalizacji technologii.
W zakresie tematycznym studiów ujęto m.in. problematykę umów, strategii, modeli biznesu, marketingu, oraz zagadnień związanych z szeroko rozumianą innowacyjnością i przedsiębiorczością opartą na zasobach własności intelektualnej.

Sylwetka absolwenta: pobierz sylwetkę absolwenta»

Kierownik studiów: dr hab.  Aldona Małgorzata Dereń, prof. PWr., tel. 71 320-42-40, aldona.deren@pwr.edu.pl

Czas trwania i zakres studiów: zajęcia trwają 2 semestry (176 godzin zajęć + 15 godzin praca końcowa) i odbywają się w systemie zaocznym (zjazdy w soboty i w niedziele),z obszaru nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, a w szczególności:
- status i ochrona wiedzy, informacji i danych jako czynników zarządzania rozwojem współczesnego przedsiębiorstwa;
- system (krajowy, regionalny i międzynarodowy) ochrony własności intelektualnej;
- wycena własności intelektualnej;
- organizacja procesów zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie;
- informacja patentowa i jej znaczenie w zarządzaniu własnością intelektualną w przedsiębiorstwie;
- nieinstytucjonalne narzędzia ochrony własności intelektualnej, know-how, tajemnica przedsiębiorstwa;
- strategie i modele rozwoju biznesu oparte na zasobach intelektualnych;
- twórcze przywództwo oraz etyka w biznesie i etyczne aspekty ochrony własności intelektualnej;
- inwentyka, czyli rozwiązywanie problemów biznesowych w sposób twórczy;
- marketing zasobów intelektualnych oraz zarządzania marką;
- finansowanie i koszty urynkowienia własności intelektualnej oraz własności intelektualnej w rachunkowości ze szczególnym przedstawieniem kosztów uzyskania przychodów autorskich;
- technologie informacyjnych oraz eksploatacji własności intelektualnej w Internecie;
- normy ISO w zarządzaniu własnością intelektualną w przedsiębiorstwie;
- opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych – aspekty praktyczne.

Program kształcenia i plan studiów podyplomowych»

Wykładowcy:

• wykładowcy Politechniki Wrocławskiej;
• wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego
• rzecznicy patentowi;
• specjaliści od wyceny własności intelektualnej;
• kierownicy innowacyjnych projektów.

Miejsce: zajęcia odbywają się w budynku L-1 przy ul. Na Grobli 15 we Wrocławiu.

Terminy zajęć: termin rozpoczęcia zajęć zostanie ustalony i podany w momencie zebrania grupy.

Warunki rekrutacji: o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
W przypadku większej liczby kandydatów niż miejsc o przyjęciu decyduje komisja rekrutacyjna na podstawie informacji o wykształceniu kierunkowym oraz doświadczeniu zawodowym kandydatów.

Warunek przyjęcia: na studia podyplomowe przyjmowane są osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów magisterskich (studiów jednolitych magisterskich lub studiów drugiego stopnia) lub studiów pierwszego stopnia (licencjackich albo inżynierskich).

Formalne warunki rekrutacji oraz wymagane dokumenty dostępne w zakładce Rekrutacja »

Anna Fąfara
anna.fafara@pwr.edu.pl