Technologia produktów kosmetycznych edycja 1

Technologia produktów kosmetycznych edycja 1- studia podyplomowe objęte patronatem PCC Exol

Organizatorzy: Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej oraz Dział Kształcenia Podyplomowego

Technologia produktów kosmetycznych to kierunek, który łączy w sobie elementy wiedzy na temat projektowania, działania i stosowania produktów kosmetycznych. To zaawansowany program edukacyjny, którego głównym celem jest przekazanie specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności związanych z procesem tworzenia receptur i produkcji kosmetyków. To wkład w gałąź rozwijającej się intensywnie gospodarki, która ze względu na zapotrzebowanie rynkowe stwarza perspektywy zawodowe dla specjalistów, absolwentów kierunku.

Celem studiów podyplomowych Technologia produktów kosmetycznych jest podniesienie kwalifikacji zawodowych absolwentów studiów licencjackich, inżynierów, magistrów oraz magistrów inżynierów, a także innych absolwentów studiów wyższych, którzy aspirują do pogłębienia i rozszerzenia swojej wiedzy dotyczącej składników kosmetycznych, norm bezpieczeństwa oraz przepisów regulujących produkcję kosmetyków, technik produkcji, analizy oraz oceny produktów kosmetycznych, a także bieżących trendów w przemyśle kosmetycznym. Program ten ma za zadanie wykształcić specjalistów w obszarze technologii produktów kosmetycznych.

Zadaniem studiów podyplomowych jest zapoznanie słuchaczy z problematyką:

- budowa, fizjologii i pielęgnacji skóry i włosów

- aspektów prawnych wprowadzenia kosmetyków na rynek UE

- surowców bazowych i pomocniczych w kosmetykach

- surowców aktywnych w kosmetykach

- form kosmetycznych

- oceny jakościowej składu kosmetyków

- mikrobiologii kosmetycznej

- zapachu i smaku w produktach kosmetycznych

- praktycznych aspektów organizacji produkcji kosmetyków

- projektowania i optymalizacji formulacji kosmetycznych.

Sylwetka absolwenta: absolwent posiada pogłębioną, interdyscyplinarną wiedzę na temat: surowców kosmetycznych, aspektów związanych z bezpieczeństwem i regulacjami w produkcji kosmetycznej, technologii produkcji, analizy i oceny kosmetyków oraz trendów w branży kosmetycznej. Absolwent jest przygotowany do przeprowadzenia małotonażowej produkcji produktu kosmetycznego przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Absolwent potrafi zaprojektować i wytworzyć produkty kosmetyczne z grupy preparatów do mycia oraz pielęgnacji skóry i włosów oraz dokonać ich oceny fizykochemicznej i sensorycznej.

Program edukacyjny ma na celu przygotowanie specjalistów w dziedzinie technologii produktów kosmetycznych.

Adresaci: studia podyplomowe przeznaczone są głównie dla absolwentów studiów I i II stopnia, chcących podjąć pracę/pracujących w przemyśle kosmetycznym, dla zaplecza naukowo-badawczego.

Studia podyplomowe przeznaczone są nie tylko dla absolwentów studiów chemicznych, biotechnologicznych, ale również dla absolwentów różnych kierunków pokrewnych, dla absolwentów studiów farmaceutycznych oraz medycznych, a także absolwentów wyższych studiów zawodowych kosmetycznych.

Kierownik studiów podyplomowych: dr hab. inż. Joanna Cabaj, prof. PWr, e-mail: joanna.cabaj@pwr.edu.pl

Czas trwania oraz forma prowadzenia zajęć: zajęcia w ramach studiów podyplomowych Technologia produktów kosmetycznych trwają rok i podzielone są na 2 semestry. Program studiów podyplomowych obejmuje łącznie 244 godziny lekcyjne przeznaczone na realizację zorganizowanych zajęć oraz przygotowanie pracy końcowej (10 godzin). Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, seminariów oraz ćwiczeń laboratoryjnych. Szczególny nacisk zostanie położony na projektowanie oraz optymalizację formulacji kosmetycznej. Praca końcowa będzie polegać na opracowaniu przez słuchacza (pod opieką promotora) wybranego zagadnienia z obszaru technologii produktu kosmetycznego.

Zajęcia prowadzone będą podczas dwudniowych zjazdów (ok. 15 zjazdów, sobota/niedziela; 6 – 8 godzin lekcyjnych dziennie). Wykłady oraz wybrane seminaria będą odbywać się zdalnie z wykorzystaniem systemów e-learningu dostępnych w Politechnice Wrocławskiej. Praktyczne zajęcia laboratoryjne stanowią ponad 50% zaplanowanych zajęć.

Program»

Warunki ukończenia studiów: warunkiem ukończenia studiów podyplomowych Technologia produktów kosmetycznych jest uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie wszystkich przedmiotów z programu studiów oraz obrona pracy końcowej na ocenę pozytywną.

Wykładowcy: zajęcia prowadzą doświadczenia pracownicy Politechniki Wrocławskiej oraz specjaliści z obszaru technologii produktu kosmetycznego.

Miejsce: zajęcia praktyczne (laboratoryjne) będą odbywać się w salach wykładowych oraz laboratoryjnych Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej (budynek A-2).

Terminy zajęć: termin rozpoczęcia zajęć zostanie podany w momencie zebrania grupy. Planowane uruchomienie styczeń/luty 2024.

Limit miejsc: limity miejsc ustalone są na poziomach: dolny – 12 słuchaczy, górny - 24 słuchaczy.

Warunki rekrutacji: o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku większej liczby kandydatów niż miejsc, o przyjęciu decyduje komisja rekrutacyjna na podstawie informacji o wykształceniu kierunkowym oraz doświadczeniu zawodowym kandydata.

Zasady naboru na studia podyplomowe: na studia podyplomowe przyjmowane są osoby legitymujące się posiadaniem dyplomu ukończenia studiów magisterskich (II stopnia lub jednolitych) lub studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich).

Cena: 2 x 3600 zł

Anna Fąfara